Google Bir Garip Orhan Veli – Orhan VELİ

13 Ekim 2011 Yazan: Cevher

Bir Garip Orhan Veli

İstanbul’da Boğaziçi’nde
Bir garip Orhan Veli’yim
Veli’nin oğluyum
Tarifsiz kederler içindeyim

Rumeli Hisarı’na oturmuşum
Oturmuş da bir türkü tutturmuşum

İstanbul’un mermer taşları
Başıma da konuyor martı kuşları
Gözlerimden boşanır hicran yaşları
Edalım…
Senin yüzünden bu halim.

İstanbul’un orta yeri sinema
Garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama
El konuşurmuş, görüşürmüş bana ne

Sevdalım…
Boynuna vebalim

İstanbul’da, Boğaziçi’ndeyim
Bir garip Orhan Veli’yim

Orhan VELİ

 Bedirhan GÖKÇE – Bir Garip Orhan Veli – Orhan VELİ | Alternatif

ŞiirFM arşivindeki tüm şiirleri, fon müzikleri dinlemek ve indirmek (download) için tıklayınız.

. . .

Bir Garip Orhan Veli – Orhan VELİ ~~ 6 Yorum Yapildi

 1. aslıhan diyor ki:

  Bir varmış bir yokmuş; İstanbul ki şairlere şiir yazdıracak kadar etkileyici şehir. Şiirin son kısmına takıldım:

  İstanbul’da, Boğaziçi’ndeyim
  Bir garip Orhan Veli’yim

  Peki biz hangi şehrin garibi ve yabancısıyız? demeden yapamadım. Ufak bir hikaye paylaşmak istedim.

  Bir zamanlar Bağdat’taki eski bir konakta yaşayan bir adam varmış; konak bomboşmuş. Bir zamanlar son derece görkemli olan avlusunun ortasında , artık yalnızca yaşlı bir incir ağacı varmış. Adam atalarından miras kalan paraların hepsini kaybetmiş ve ağlayıp sızlanmaktan başka hiçbir şey yapamıyormuş. Her gece aynı rüyayı görüyor ve rüyasında aynı ısrarcı sesi duyuyormuş:’ Git hazineyi ara. Kahire’de, şehrin tarihi bölümünde, arka sokaklarındaki, harabelerin arasında seni bir hazine bekliyor. Eski bir evin salonunda, kazınca hazineyi bulacaksın.’ Adam bu rüyadan usanmış, ama sesin hep aynı olması, sonucunda onu ikna eden bir inandırıcılık yaratmış. Tekrarın böyle bir ikna gücü vardır işte. Bir gün Bağdat’tan ayrılıp ‘Dünya’nın Anasının başkenti Kahire’ye gitmeye karar vermiş.
  O büyük şehre nihayet ulaştığında, kendini kaybolmuş ve perişan hissetmiş. Şehir çok büyükmüş ve şaşalı binalarla kaynıyormuş; o durumda eski bir evin salonunu nasıl bulacakmış? Rüyalarında gördüğü yeri haftalarca, belki de aylarca aradıktan sonra, muhtaç duruma düşmüş. Azıcık parasını da kervansaraylara harcamış ve geçinecek parası kalmamış. Dolayısıyla geceleri sokaklarda dolaşmaya başlamış. Ve işte böyle bir gece bekçisinin gözüne çarpmış. Geceleri hırsızlar işe koyulurmuş ve bekçinin karşısında, yabancı tavırlarıyla dikkat çekip şüphe uyandıran bir adam varmış. Gece bekçisi onun üstüne atlamış ve onu ensesinden kıstırmış. ‘Lütfen’ diye yalvarmış adam, ‘ben suçlu değilim. Bir rüya yüzünden ta Bağdat’tan buralara geldim…’ Ve bekçiye öyküsünü anlatmış.
  Yabancı öyküsünü bitirdikten sonra gece bekçisi kahkahalarla gülmeye başlamış ve kahkahaları gözyaşlarına dönüşmüş. Sanki kendi kahkahalarının yankıları altında ezilir gibiymiş. ‘Sana inanmak için kendimce sebeplerim var!’ demiş bekçi. ‘Ne ahmaksın! O rüyayı bende gördüm. Rüyalarımda bir ses bana defalarca şöyle dedi:’ Git Bağdat’taki hazineyi ara. Şehrin tarihi bölümünde , Irmak Sokağında , avlusunda yaşlı bir incir ağacı bulunan bir evde, bir hazine gömülü.” Ama ben rüyalarımda gördüklerimin peşinden gitmedim. Onlar sadece bir rüyaydı. Bak sen ne hallere düşmüşsün; yabancı bir ülkenin sokaklarında dolaşıyor, açlıktan ve bitkinlikten ölüyorsun! Adam gece bekçisinin sözlerini şaşkınlıkla dinlemiş ve ardından deliler gibi dans etmeye başlamış. Aklını kaybettiğinden değil, sokağını , evini ve dedesinin diktiği incir ağacını tanıdığından. Mutlulukla içini çekmiş ve Bağdat’tan Kahire’ye kadar, aslında KENDİ EVİNDE SAKLI OLAN BİR ŞEYİ BULMAK İÇİN geldiğini anlamış.

 2. berrak su diyor ki:

  çok güzel şiir hatta ağladım bile

 3. hande diyor ki:

  bence çokkk süperr birr şiirrrrrrr 🙂 :*

 4. inci eser diyor ki:

  muntazam bn bayıldım:D

 5. Ferhan Dörtok diyor ki:

  Teşekkürler bu emek için keşke ben de yazabilseydim dedirtecek kadar muhteşem bir yapıt.Ne mutlu yazana.Garipliğim anama duyurmayın mısraı çok güzel.Bir mısrada ne çok şey anlatılmış.Analar evladı en iyi olsun ister.Orhan Veli sade doğal net bir şair bürüt değil.

 6. nedim ozturk diyor ki:

  orhan beli bircok insan tarafindan milli kulturumuze yabanci,milletine karsi soguk biri olarak gorulur ama yasadigi devirde bunalim ve buhranlar had safhadayken bunlardan kacis ayri bir hayal dunyasi kurmak icin ondan. ve siirinden ilham alan insanlarda coktur.herkesce bilinen. benim de cok hosuma giden yani hayatta paradan degerli seylerinde oldugunu bilen birazda umursamayan sairin renkli ve farkli kisiligidir.oglumun adini da orhan veli koydum bu yuzden

Degerli yorumlarinizi bekliyoruz..

You must be logged in to post a comment.


Tüm Tv Yedek Parçalarını Tv Yedek Parça MerkeziLcd Tv, Led Tv, Plazma Tv, Yedek Parçalarını Stoktan, Aynı Gün Kargo İle Tedarik Edebileceğiniz Online Satış Sitesi.

Siir Fm | Fon Müzikleri | Bedirhan Gökçe | Kahraman Tazeoğlu | Şiir BUL | Sitemap
Copyright © 2007 - 2018 SiirFm.COM