Google İZZET ŞAHİN’E ÖZGÜRLÜK!

08 Mayıs 2010 Yazan: Cevher

 İnsani Yardım Vakfı’nın Batı Şeria’daki bürosunu açan ve temsilciliğini yürüten, aynı zamanda İbrani Üniversitesi’ nde İbranice eğitim alan üniversite öğrencisi İzzet Şahin, İsrail güvenlik güçlerince 27 Nisan 2010 Salı günü öğlen saatlerinde Beytüllahim kontrol noktasından geçerken gözaltına alınmıştır. Gözaltı işleminden yakınları ancak 3 gün sonra haberdar olabilmiştir. Eğitim ve İnsani Yardım amacıyla bölgede bulunan İzzet Şahin, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmıştır. Yakınları ve insan hakları örgütlerinin İsrailli yetkililere İzzet Şahin’in durumuyla ilgili yaptığı tüm başvurular cevapsız kalmıştır. İzzet Şahin’in Haziran ayına kadar vize ve oturma izni de bulunmaktadır.

İzzet ŞAHİN’in serberst brakılması için Cumhurbaşkanlığı’na, Başbakanlığa ve Dışişleri Bakanlığı’na çağrı mektupları göndererek kampanyaya sizde destek olabilirsiniz. Çağrı metinleri aşağıdaki bağlantılarda bilginize sunulur.

Saygılarımızla. .

http://www.mazlumder.org/haber_detay.asp?haberID=8350

WORD BELGESİ OLARAK CUMHURBAŞKANLIĞI’NA ÇAĞRI METNİ İNDİR

WORD BELGESİ OLARAK BAŞBAKANLIĞA ÇAĞRI METNİ İNDİR

WORD BELGESİ OLARAK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI METNİ İNDİR

 
ŞiirFM arşivindeki tüm şiirleri, fon müzikleri dinlemek ve indirmek (download) için tıklayınız.

. . .

İZZET ŞAHİN’E ÖZGÜRLÜK! ~~ 5 Yorum Yapildi

 1. Cevher diyor ki:

  BASIN BÜLTENİ…BASIN BÜLTENİ…BASIN BÜLTENİ

  İzzet Şahin Serbest Bırakılsın

  İHH İnsani Yardım Vakfı personeli İzzet Şahin, İHH’nın Filistin’de yürüttüğü proje ve faaliyetlerin tetkik, denetim ve çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek üzere 28.11.2009 tarihinde görevli olarak Filistin’e gitmiştir. Bu çalışmaları yürütmekte iken en son 27.04.2010 tarihinde Beytlahim civarında İsrail kontrol noktasında görülmüş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştır. Bu süre zarfında yapmış olduğumuz araştırmalar ve bilgi alma çabaları neticesinde ulaştığımız verilere göre; İsrailli güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmış, Petah Tiqwa şehrine götürülerek Shabak’a ait bir sorgu merkezinde sorgulanmış ve daha sonra Askalon’da bir hapishaneye götürülmüştür. Bunun üzerine avukatlar ve Türk konsolosluğu eli ile görüşmelerimiz ve kurulan temaslar neticesinde “İsrail güvenliğini ihlal” ettiği gerekçesi ile suçlandığı ve 06.05.2010 tarihinde duruşması olduğu öğrenilmiştir.

  İHH çok yoğun faaliyet yürüttüğü bölgelerde ofisler ve temsilcilikler açarak çalışma yürütmektedir. Filistin, İHH’nın en yoğun çalışma yaptığı yerlerden olup İzzet Şahin Batı Şeria’da hem faaliyetlerin tetkiki hem de temsilcilik çalışmalarını yürütmek üzere görevli olarak gitmiştir. Bu görev esnasında İbranice Üniversitesine kayıt yaptıran İzzet Şahin burada İbranice eğitimini de sürdürmekteydi ve Haziran ayına kadar vize ve oturma izni de bulunmaktaydı.

  İHH İnsani Yardım Vakfı dünyanın 120 ülkesinde faaliyet gösteren, 18 yıldır Türkiye’de ve dünyada yüzlerce projeyi hayata geçiren bir kuruluş olup dünyanın dört bir yanında on binlerce gönüllüsü bulunmaktadır. İzzet Şahin’in İsrail güvenlik güçleri tarafından tutulmasının duyulmasından itibaren Vakfımıza Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesindeki kuruluşlardan tepkiler gelmekte ve bu olay İsrail’in Mayıs ayı ortasında yola çıkacak olan insani yardım filosunu engelleme girişimi olarak değerlendirilmektedir.

  İSRAİL’İN AMACI GEMİ HAREKETİNİ ENGELLEMEK Mİ?

  Filistin halkına uygulanan ambargoya karşı İHH İnsani Yardım Vakfı olarak bugünlerde yoğun bir şekilde gemilerle Gazze’ye uluslar arası bir insani yardım filosu hazırlığı içerisinde olduğumuz tüm dünyanın malumudur. İHH görevlisi İzzet Şahin’e yönelik gözaltının bu filo ile alakalı olarak bir gözdağı olarak uygulandığına dair kurumumuza gelen yorumlar tarafımızca da mümkün görülmektedir. Ancak İsrail tarafından şunun bilinmesini isteriz ki yaptığımız çalışma tamamen hukuki olup; gayri yasal ambargonun ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Kasım 2005 tarihli bir Anlaşma ile İsrail ile Filistin karşılıklı taahhütlerde bulunmuş ve İsrail “geri çekilme planı” çerçevesinde Gazze’den yerleşimcileri ve askeri birliklerini çekeceğini beyan ederek işgalci konumuna son vermiştir. Kaldı ki gerek İsrail’in taraf olduğu anlaşmalar gerekse Dördüncü Cenevre Konvansiyonu ile diğer uluslar arası sözleşmeler tüm halklar için insani yardım ambargosunu yasaklamış ve tüm taraflara savaş halinde insani yardım için kolaylaştırıcılık ve koruma sağlamıştır. Bunu yerine getirmek insan hayatına değer veren tüm kişi ve kuruluşların sorumluluğu olup bugün dünya halklarının ortak vicdanı bunu her fırsatta haykırmakta ve devletler ile uluslararası mekanizmaları buna zorlamaktadır.

  ŞAHİN’İN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

  Uluslar arası insan hakları kuruluşlarının da İsrail içinde görev yapan insan hakları kuruluşlarının da verilerine baktığımızda İsrail’in insan haklarını ihlal eden uygulamalarının en başında yaşam hakkına ve kişi güvenliğine yöneliktir. Özellikle askeri yargıda gözaltı süresinin uzunluğu, tutuklu ve mahkûmlara uygulanan işkence iddiaları, yakalama sorgulama esnasında kötü muamele, uzun süreli hapsetmeler vb sebeplerle, İzzet Şahin’in gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kalmasından ve hayatından endişe edilmektedir. İsrail’in bir Türk vatandaşı olan İzzet Şahin’i askeri istihbarat birimlerince sorgulaması ve askeri mahkemede yargılaması bu endişeleri kat kat artırmaktadır. İzzet Şahin 8 gündür yaklaşık 200 saattir sorgudadır. İzzet Şahin’in gözaltına alınmasından sonra ikamet ettiği ev de İsrail güvenlik görevlilerince basılmış ve çeşitli eşyaları alınmıştır. İsrail mahkemelerinde “adil yargılanma hakkının” yasalarla dahi ihlal edildiği İsrail’de İzzet Şahin için adil bir yargılama ortamından da endişe duyulmaktadır.

  İsrail kendi halkına yönelik çocuk yaştan itibaren yürüttüğü sürekli güvenlik ve savaş psikolojisi ile yapmış olduğu zulmü ve Filistinlilere uyguladığı hukuk tanımazlığı tüm dünyaya dayatmak istemektedir. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir.

  ŞAHİN DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

  İzzet Şahin bir insani yardım görevlisidir. İnsani yardım görevlileri her tür ortamda öncelikli koruma ve destek sağlanılacaklar arasındadır. Yukarıda izah edilen sebeplerle İHH görevlisi İzzet Şahin’in;

  – Öncelikle ve ivedilikle derhal serbest bırakılarak sağlıklı bir şekilde Türkiye’ye ulaşmasının sağlanmasını,

  – Fiziki ve manevi yönden sağlığı ile ilgili en kısa sürede tarafımıza ve ailesine bilgi verilmesini,

  – Adil bir yargılama ortamının sağlanmasını ve bunun için gerekli olan her türlü kolaylığın gösterilmesini,

  – Gerek yapılacak duruşmalara katılım, gerekse ziyaret, görüşme ve hukuki prosedür için çalışmalar ve temaslar için ailenin Türkiye barosuna kayıtlı avukatlarına da vize dahil ivedilikle imkan ve kolaylık sağlanmasını

  – Tüm yetkili, ilgili kişi ve kuruluşlardan İzzet Şahin için duyarlılık ve destek talep ediyoruz.

  İHH İNSANİ YARDIM VAKFI

  Basın için irtibat numarası: Salih Bilici (05332208207)

  Resat Başer
  Skype : resadbaser – Filistin Bölgesi –

  Teşkilatlanma Koord.

  İHH – İnsani Yardım Vakfı

  The Foundatıon For Human

  Rights And Freedoms and

  Humanıtarıan Relief

  Telefon : +90 212 631 21 21 x 183

  Cep Tel. : +90 533 815 36 55

  Fax : +90 212 621 70 51

  E – Mail : resatbaser@ihh.org.tr

  Büyük Karaman Cad.

  Taylasan Sok. No:3

  Fatih

  İstanbul – TÜRKİYE

 2. Cevher diyor ki:

  İzzet Şahin için kitlesel basın açıklaması

  İsrail tarafından hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan ve 13 gündür cezaevinde tutulan Türk vatandaşı İHH Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin’in serbest bırakılması için STK’lar, yarın saat 12.30’da Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelecek. Kitlesel basın açıklamasına Filistin’e gönül veren bütün vatandaşların katılımı bekleniyor.

  Çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan Filistin Dostları Platformu, İsrail tarafından 13 gündür gözaltında tutulan Türk vatandaşı İHH Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin için yarın saat 12.30’da Taksim’de bir araya gelecek.

  İstiklal Caddesinde üzerinde Galatasaray Lisesi önünde toplanacak olan sivil toplum kuruluşu üyeleri ve duyarlı vatandaşlar, kitlesel basın açıklaması yapacak. İsrail’e tepki gösterecek.

  28 Kasım 2009 tarihinden beri Batı Şeria’da bulunan ve aynı zamanda İbrani üniversitesinde İbranice dili öğrencisi olan İzzet Şahin, 27 Nisan 2010 tarihinde hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Şahin’in ilk duruşması geçen hafta yapıldı. Bu hafta tekrar mahkemeye çıkacak olan Şahin’in serbest bırakılması isteniyor. İHH yetkilileri, Şahin’in serbest bırakılması için Türkiye’nin etkin olarak devreye girmesini istiyor.

 3. Cevher diyor ki:

  İsrail, hukuksuz gözaltıyı yine uzattı

  İsrail askeri mahkemesi, İHH İnsani Yardım Vakfı Batı Şeria Temsilcisi Türk vatandaşı İzzet Şahin’in hukuksuz gözaltı süresini 8 gün daha uzattı. Şahin’in avukatları, mahkemenin tamamen siyasi bir karar verdiğini belirttiler. İsrail’de hukukun tükendiğini belirten avukatlar, “Şahin’in serbest bırakılması için Türkiye, siyasi baskı yapmalı” dediler.

  İHH İnsani Yardım Vakfı Batı Şeria Temsilcisi Türk vatand aşı İzzet Şahin’in gözaltı süresi 8 gün uzatıldı.

  27 Nisan 2010 tarihinden beri gözaltında tutulan Şahin’in üçüncü duruşması bugün İsrail askeri mahkemesi Salem Şumrun’da yapıldı. Mahkeme, duruşmayı 20 Mayıs 2010 tarihine erteledi.

  Karara tepki gösteren Türk avukatlar Cihat Gökdemir ve Gülden Sönmez, mahkemenin siyasi bir karar verdiğini söylediler. Avukatlar, mahkemenin siyasi davranarak gözaltı süresini sürekli uzattığını belittiler.

  Avukat Cihat Gökdemir, “Buradaki dava hukuki değil. İsrail Genelkurmay İstihbaratı, Şahin’in serbest bırakılmaması için mahkemeye baskı yapıyor. Türkiye, siyasi baskı yapmazsa Şahin’i serbest bırakmayacaklar. Hukuki olarak yapabileceğimiz çok fazla bir şey olmadığını anladık” dedi.

  Şahin’in durumunu yerinde görmek için Kudüs’e giden Türk avukatlar Cihat Gökdemir ve Gülden Sönmez, İzzet Şahin’in durumu hakkında da bilgi verdiler.

  Şahin’in mahkûm olmamasına rağmen 17 gündür 4.5 m2lik bir hücrede tutulduğunu belirten Gökdemir, “Şahin’in elleri ve gözleri sürekli bağlı, ayaklarına zincir bağlamışlar. Şahin’i duvarları sorunlu, yaslanılmayacak şekilde, içerisinde yatağı olmayan, 4,5 m2lik bir hücrede tutuyorlar.

  Türkiye’de bir insanın hücreye atılması için cezaevinde ağır bir disiplin suçu işlemesi lazım. Öyle bir durumda da mahkûmu ancak 7 gün hücrede tutabilirsiniz. İsrail’in yaptığı uluslar arası insan hakları hukukuna aykırı bir uygulama” diye konuştu.

  Şahin’in karşısında Türk avukatları görünce moral bulduğunu ifade eden Gökdemir, “İsrail güvenlik güçleri, İzzet Şahin’i gözalt ına aldıklarında ilk otuz saat bırakın yemeği bir bardak su bile vermemişler. Şahin’i ziyaret ettiğimizde moral motivasyon buldu. Biraz kendini toparladı” dedi.

  ***

  Vee tüm bular yaşanırken; mazlumlara bu zulmü yapan İsrail’e Türkiye hükümetinden mükafat. İsrail, Türkiye’nin onayı ile OECD’ye kabul edildi. Yazıklar olsun…

 4. garibim diyor ki:

  hala nasıl bu kadar duyarsız kalınabiliyor! oraya güzellik yarışması,futbol vs gibi icraatlar için giden birisi olsaydı acaba bu kadar tepkisiz kalınır mıydı? birileri bu caniliğe son versin!

 5. Cevher diyor ki:

  İzzet Şahin serbest bırakıldı

  27 Nisan 2010 tarihinde Beytüllahim kontrol noktasında geçerken İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan İHH Batı Şeria temsilcisi İzzet Şahin, tam 20 gündür hücrede tutuluyordu. Şahin’i sorgulayan İsrail iç istihbarat servisi Şabak, somut bir delil ortaya koyamıyordu.

  İsrail askeri mahkemesinin Şahin’in gözaltı süresini s& uuml;rekli uzatması, Türkiye Dış İşleri Bakanlığını hareket geçirdi. İsrail’e siyasi baskıda bulunan Dışişleri Bakanlığı “Vatandaşımızı serbest bırakın” mesajı verdi. Bunun üzerine İsrail, 20 Mayıs Perşembe günü yapacağı duruşmayı erkene aldı.

  Bugün Şabak tarafından son kez sorgulaması yapılan Şahin, serbest bırakıldı. Şahin, İsrail İçişleri Bakanlığı imzalı belgelerle serbest bırakılarak sınır dışı edildi.

  İzzet Şahin’in bugün saat 19.55’te THY’ye ait bir uçakla İstanbul’a dönmesi bekleniyor. Şahin’in 22.00 sularında İstanbul’da olması bekleniyor.

  CANLI YAYIN İÇİN: http://www.ihh.org.tr/izzet-sahin-serbest-birakildi/ihh.org.tr/filistin

Degerli yorumlarinizi bekliyoruz..

You must be logged in to post a comment.


Tüm Tv Yedek Parçalarını Tv Yedek Parça MerkeziLcd Tv, Led Tv, Plazma Tv, Yedek Parçalarını Stoktan, Aynı Gün Kargo İle Tedarik Edebileceğiniz Online Satış Sitesi.

Siir Fm | Fon Müzikleri | Bedirhan Gökçe | Kahraman Tazeoğlu | Şiir BUL | Sitemap
Copyright © 2007 - 2019 SiirFm.COM